Сороколіт І. М.

Сороколіт Іван

Сороколіт Іван

Сороколіт Іван Михайлович народився 12 травня 1926 року в с. Олександрівна Тростянецького району Вінницької області.
Пережив разом з сім’єю Голодомор 1932-33 років.
З квітня 1944 року брав участь у Великій Вітчизняній війні, яку закінчив у Німеччині. Має бойове поранення. Служив у групі радянських військ у Німеччині до 1952 року. Удостоєний бойових нагород.
Після демобілізації трудову діяльність почав завідуючим клубом с. Клювинці Гусятинського району Тернопільської області.
Після закінчення Тернопільської сільськогосподарської ніколи но підго­товці голів колгоспів у м. Кременець, у березні 1956 року в числі «тридцятитисячників» був направлений головою колгоспу в с. Котівка Гусятинського району Тернопільської області, де пропрацював на чолі господарства до 2010 року, тобто 54 роки. Прийнявши весною 1956 року відстале господарство з великими боргами перед державою, з 15 карбованцями на поточному рахун­ку, з наявними 37 головами корів та 86 головами свиней, без жодної зернини насіння у засіках, за роки керівництва вивів його у передове підприємство Всесоюзного масштабу.
Завдяки вмілому і грамотному керівництву І.М. Сороколіга за цей період невеликий відстаючий колгосп перетворився у розвинуте, високотехноло­гічне сільськогосподарське підприємство. Господарству присвоїли звання «Колгосп високої культури землеробства», у ньому було збудовано і діяв новий тваринницький комплекс по вирощуванню нетелей на 7000 голів. Щільність поголів’я худоби в колгоспі «Маяк» складала 120 голів на 100 га сільськогосподарських угідь. Господарство постійно перебувало в лідерах по врожайності сільськогосподарських культур у районі та області. Засаджено і вирощено 17 га хвойного лісу, споруджено ставків загальною площею 118 га, збудовано підземну водопровідну мережу для зрошування полів на площі 1000 га. За вагомі досягнення у сільськогосподарському виробництві та соціально-культурному розвитку колгосп неодноразово нагороджувався Всесоюзними та республіканськими нагородами, часто заносився на Дошку Пошани на Всесоюзній виставці досягнень народного господарства в м. Москві.
І.М. Сороколіт поряд з виробничими питаннями велику увагу приділяв соціально-культурному будівництву в тих дев’яти населених пунктах та чоти­рьох сільських радах, що знаходилися на території колгоспу. За його рахунок було вперше в Гусяпінському районі прокладено 26 км магістрального газопроводу-відводу до с. Котівка і газифіковано, що дало можливість подальшої газифікації третини району.
За роки керівництва І.М. Сороколіта в населених пунктах збудовано гри будинки культури,три школи, два адміністративних будинки, житловий буди­нок на 36 квартир, фельдшерсько-акушерські пункти, три дитячі садки, одну церкву, прокладено дороги з твердим, а в с. Котівка з асфальтним покриттям.
За досягнення у роботі І.М. Сороколі гу в 1977 році присвоєно високе звання Героя Соціалістичної Праці, крім цього він нагороджений двома орденами Ле­ніна, орденом Жовтневої Революції, двома орденами «Знак Пошани», орденом Великої Вітчизняної війни, орденом «За мужність», дванадцятьма медалями, Почесною Грамотою Президії Верховної Ради УРСР.
Зараз перебуває на заслуженому відпочинку.

 

Сороколіт, І. М. Поле мого життя: спогади / І. М. Сороколіт. – Тернопіль: Терно-граф, 2013. – 224 с.: іл.

У пропонованій читачам книзі спогадів автор ніби розстеляє на полі рушник свого непростого життя, увінчаного Золотою Зіркою Героя Соціалістичної Праці.
Розповідаючи про себе, про друзів, про час і свій нелегкий шлях, І. М. Сороколіт аналізує, спонукає до роздумів щодо суті буття лю­дини на землі.