Тернопільська обласна бібліотека для дітей відчинила свої двері для читачів у 1940 році. Її фонд тоді налічував 450 книг, якими користувалися 150 читачів. У роки другої світової війни бібліотеку було евакуйовано у м. Чортків, де в липні 1945 року вона відновила свою роботу. На той час книжковий фонд уже становив 4,5 тисячі примірників, штат складався з чотирьох працівників, які обслуговували 500 читачів.
Обласна бібліотека для дітей сьогодні – це сучасний інформаційно-дозвіллєвий центр, культурний і просвітницький осередок, який пропонує користувачам широкий вибір друкованих видань, доступ до інтернет-ресурсів, інтелектуальний розвиток, змістовне дозвілля дітей разом з батьками, обладнане сучасними технічними засобами, місце для спілкування з однодумцями.
За призначенням – спеціалізована бібліотека, яка надає широкий спектр інформаційних послуг читачам-дітям від 1 до 18 років, а також їхнім батькам, вихователям, вчителям.
Велика увага приділяється створенню максимально комфортних умов для маленьких користувачів, що сприяє розвитку у них інтересу до книги та читання як важливих елементів виховання та формування особистості.
Якісну і професійну роботу бібліотеки забезпечують 7 функціональних відділів та 5 секторів:
Фонд книгозбірні складає близько 120 тисяч примірників документів. Щороку бібліотека обслуговує 14 тисяч користувачів, а кількість отриманих ними документів сягає понад 230 тисяч примірників.
Бібліотека має власний Web-сайт (2004; www.odb.te.ua), сайт «Бібліомстечко» (2013; www.bibliomistechko.te.ua), мистецький блог «Багатобарвний світ мистецтва», блог ресурсного інформаційно-освітнього центру «Поглянь у майбутнє», та сторінки в соціальних мережах, де розміщена інформація діяльність бібліотеки, творчість письменників Тернопілля, анонси масових заходів та ін.
Як методичний центр обласна книгозбірня для дітей здійснює керівництво дитячими бібліотеками області, організовує і проводить заходи з підвищення кваліфікації бібліотекарів, надає консультативну допомогу публічним бібліотекам з питань обслуговування читачів-дітей.
Протягом багатьох років бібліотека проводить активну грантову діяльність. В результаті сьогодні у бібліотеці налічується 32 комп’ютери, підключених до мережі інтернет, інтерактивна дошка, мультимедійні проєктори, графічні планшети, 3D ручки, спеціальні конструктори для занять з робототехніки, ігровий пристрій Kinect X-box 360, сучасні планшети для пісочної анімації, інше обладнання.
До послуг відвідувачів абонементи, інтернет центр, коворкінг-студія, комфортні wi–fi зони, сучасні простори для спілкування, цікавих зустрічей, творчого розвитку та відпочинку, працюють різноманітні студії та клуби за інтересами:
Та все ж, найбільша гордість бібліотеки – її читачі, які колись, гортаючи сторінки книг, ледве могли дотягнутися до бажаної полиці, а сьогодні стали вчителями і журналістами, лікарями і вченими, спортсменами, художниками та артистами. Можливо колись саме бібліотекар допоміг дитині повірити в свої сили, власну неповторність і обрати правильний шлях у дорослому житті.