Олещук І. А.

Олещук Ігор

Олещук Ігор

 Ігор Андрійович (псевдо “Грушка”) народився 21 травня 1931 року в  с. Чорний Ліс, нині Збаразького району. Інженер, громадсько-політичний діяч. Закінчив Львівський політехнічний інститут (1965 р., нині національний університет “Львівська політехніка”). Член Юнацтва ОУН (1946).
У 1948 військовий трибунал Прикарпатського воєнного округу засудив його на 25 років таборів суворого режиму, покарання відбував на шахтах Воркути (нині РФ). Звільнений  у 1955 році.
Працював на цукровому заводі “Поділля” (1956-62), у “Тернопільобленерго” (1962-1995).
Від 1996 року – старший науковий працівник історико-меморіального музею політичних в’язнів (Тернопіль), Член НРУ (1989), від 1994 р. – член Ради Конгресу української інтелігенції, член ради Тернопільського обласного товариства “Меморіал”, 2000-2002 рр. – його голова; від 2003 р. – голова комісії Тернопільської обласної ради з питань поновлення прав реабілітованих. Автор книг спогадів “Шлях до світанку” (2001), численних публікацій у газети “Вільне життя”, “Свобода”.

 

 

 

 

 

Василь Пірус – нескорений вояк УПА /

упоряд. Ігор Олещук. – Тернопіль :Терно-граф, 2017. – 48 с. : іл.

У виданні використано спогади-есе педагога і журналіста Арсена Паламара про Василя Піруса, які були опубліковані 2007 року у газеті “ Тернопіль Вечірній ” під назвою “Пам ’ять розритих могил ”. До есе долучено вступну частину, документ про реабілітацію, інтерв’ю В. Піруса, його повстанські поезії та низку фотографій про життя і боротьбу вірного сина України.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тернопільський історико-меморіальний музей політичних в’язнів / автори тексту: Ігор Олещук, Орест Савка; світлини: Василя Балюха, Івана Пшоняка. – Тернопіль: Воля, 2011. – 25 с.: фотогр.

 

 

 

 

 

 

 

Олещук, І. Шлях до прозріння: документи, спогади, публіцистичні і літературні твори про громадсько-політичне життя 90-х років XX і початку XIX століття / Ігор Олещук; вступ. сл. М. Чорнопиского. – Тернопіль: Джура, 2011. – 384 с.: іл., портр.

Після першої книжки «Шлях до світанку» (Тернопіль, 2001) це другий збірник яскравих документів доби звільнення України від ідеологічного мороку імперської Московщини, яка разом із її «п’ятою колоною» і досі не перехворіла бажанням панувати у нашому краю, це вражаючий літопис, який допоможе прозріти кожній жертві тої вікової темряви.

 

 

 

 

 

 

Малолітні політв’язні Тернопільщини. Книга пам’яті / Тернопільська обласна організація всеукраїнського товариства політв’язнів і перпресивних; ред. і упоряд. І. Олещук; вст. есе Н. Мизака. – Тернопіль: Джура, 2015. – 65.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Олещук, Ігор.

Шлях до свободи [Текст] : док., спогади, публіцист. та літ. твори про громад.-політ. життя 1990–2020 років. : 110 річниці від дня народж. Я. Стецька / І. Олещук ;  ред., авт. передм. У. Ґуґлевич-Ванчура ; обкл. М. Шпинди. — Тернопіль : Джура, 2021. — 240 с. : фот.

 

Після першої та другої книг “Шлях до світанку” (2001) та “Шлях до прозріння” (2011) через десятиріччя приходить до читача книга “Шлях до свободи”. Автор послідовно і правдиво подає літопис національно-визвольних змагань та відродження України на шляху звільнення її від ідеологічного впливу Московщини. Книга виходить у знаменний для країни рік, коли святкуємо 30-ліття відновлення Незалежності України і готуємось до відзначення 110-ї річниці від дня народження видатного політичного і військового діяча Ярослава Стецька. Третя книга завершує трилогію і є своєрідним підсумком творчих напрацювань автора. Адже цьогоріч у травні Ігор Олещук відсвяткував поважний 90-літній ювілей. Буде корисно усім, хто цікавиться історією національно-визвольних змагань українців та прагне більше дізнатись про події періоду відродження Української Держави.