Микола Тарновський
Друкуватися почав у 1915 р. Згодом став відомим пролетарським поетом. Можливо, сьогодні він би й відрікся від своїх поглядів на світ і суспільство, але, перебуваючи в Америці й до останніх днів свого життя ненавидів систему, в якій меншість купається в розкошах за рахунок сліз і горя мільйонів. Микола Тарновський завжди мріяв про щасливу і вільну Україну, але не лише в голослівних заявах. Характерним переломом для всієї його творчості є роман у віршах “Емігранти” (1958). Адже вони також були різні. Одні, як і він, залишали рідні краї в пошуках шматка хліба. Інші втікали від кривавого сталінсько-беріївського режиму. А були й такі, які за “шмат гнилої ковбаси” продалися фашистським окупантам і разом з ними зникли світ за очі, уникаючи гніву і справедливої помсти народу.
Микола Тарновський за 60 років своєї творчої діяльності написав низку книг віршів, поем і публіцистичних творів.
Тарновський, М. М. Бурхливий плин: поезії / М. М. Тарновський; ред. Г. П. Коваль; худ. Д. Д. Грибов. – К.: Радянський письменник, 1973. – 126 с.
Тарновський, М. М. Вибране / М. Тарновський; передм. В. Козаченка. – К.: Дніпро, 1984. – 261 с.
Художнє обдаровання відомого українського поета (1895— 1984) відкрилося в юнацькі роки в час перебування в Америці і змужніло, коли він переїхав до Радянської України. «Вибране» — це правдиве свідчення і про капіталістичниіі спосіб життя, і про духовну окриленість людини соціалістичного суспільства. Про поневіряння української трудової еміграції в Північній Америці розповідається у віршованому романі «Емігранти».
Тарновський, М. М. Емігранти: віршований роман / М. М. Тарновський; ред М. Д. Томенко; худ. В. М. Дозорець. – К.: Дніпро, 1970. – 206 с.
Тарновський, М. М. з далекої дороги / М. М. Тарновський. – К.: В-цтво худ. л-ри, 1961. – 486 с.
Книга «З далекої дороги» є вибраним з творів українського письменника М. Тарновського, який після довгих, складних років життя в Америці повернувся на рідну Україну. Розділ збірки «За океаном» та віршований роман «Емігранти», по суті, — історія життя тих знедолених українців, котрі, втікаючи від злиднів і голоду в цісарській Західній Україні, подалися в пошуках кращої долі за океан до Америки. Та капіталістичний «рай» виявився для простого трудівника пеклом; каторжанська праця, знущання визискувачів, всюдисуще безправ’я, демагогія і обман — ось чим зустріла емігрантів чужина. Хоч в ранніх поезіях Тарновського подекуди звучить туга за батьківщиною, але вже в цей період з’являється віра в робітничий клас, у ті сили, що перемогли і творять нове життя на омріяній рідній землі. І ось письменник повернувся додому; новий світ, нові горизонти розкрились перед ним. Поезії цього часу (розділ «На рідній землі») — захоплена, радісна пісня про людей радянських, про життя Соціалістичної Батьківщини.
Тарновський, М. М. Мости над океанами: поезії / М. М. Тарновський; ред. С. С. Зінчук; худ. Л. М. Хараборська. – К.: В-цтво худ. л-ри, 1967. – 147 с.
Тарновський, М. М. У дружбі непорушній: вибрані поезії / М. М. Тарновський; ред. Р. С. Малахова; худ. Є. І. Муштенко. – К.: Дніпро, 1975. – 166 с.