У Вікіпедії – 22-й день народження!

15 січня 2001 року офіційно відкрито Вікіпедію – загальнодоступну вільну багатомовну онлайн-енциклопедію.

Ідея створення такого порталу належить американським інтернет-підприємцям Джиммі Вейлзу та Ларрі Сенгеру. Насправді, спочатку вони зробили електронну енциклопедію під назвою Нупедія, або ще Нюпедія. Туди писали винятково сертифіковані експерти, усі тексти уважно перевірялись та рецензувались. На жаль, цей сайт проіснував тільки 3 роки: з 2000-го по 2003-й. Вже паралельно з Нупедією народилась, власне, усім звична Вікіпедія, куди можуть писати усі.

Спочатку звична нам Вікіпедія складалась усього з єдиного англомовного розділу. Наразі вона нараховує 309 мовних розділів та більше 47 мільйонів статей. Відомо, що 23 січня 2020 року англомовна Вікіпедія, що є найбільшим мовним розділом онлайн-енциклопедії, переступила позначку у 6 млн статей.

Україномовна версія Вікіпедії з’явилась разом із першою створеною статтею «Атом» 30 січня 2004 року (автор – киянин, що проживав у Японії). 4 квітня того ж року було вже офіційно відкрито україномовний розділ Вікіпедії, тоді нараховували тільки 1 тисячу статей. Станом на 2020 рік вже було 1 мільйон 220 тисяч 339 українських статей (17-е місце).

Всім відомі споріднені з Вікіпедією проєкти, також засновані на платформі wiki. Це Вікіджерела, Вікісловник, Вікіцитатник, Вікіновини, Вікіпідручник, Вікімандри та інші. Їх поява сама по собі є показником великої популярності проєкту серед користувачів всесвітньої інтернет-мережі. За рейтингом сервісу Alexa, станом на 2020 рік Вікіпедія займала 6 місце після Google, Youtube, Tmall, Facebook та Baidu.

Вікіпедія існує лише онлайн, тож її розмір є практично необмеженим, однак якщо роздрукувати лише Українську Вікіпедію, вона буде займати приблизно 586 томів по 4400 аркушів кожен. При цьому якщо роздрукувати англійську Вікіпедію, вона займатиме приблизно 2933 томи, а якщо роздрукувати Вікіпедії всіма мовами, то вони займатимуть приблизно 26 787 томів або 134 книжні шафи (це цифри на 2020 рік).

22 жовтня 2014 року в місті Слубіце (Польща) відкрито перший пам’ятник Вікіпедії. А у 2016-му український композитор А. Бондаренко створив Гімн «Вікіпедії».

Чому ми любимо Вікіпедію? Бо вона – це унікальна можливість для всіх користуватися на одному ресурсі великою кількістю знань, зібраних всім людством, і не мати при цьому мовного бар’єру! Завдяки Вікіпедії ми кожного дня дізнаємося щось нове, і це робить нас розумнішими та сильнішими!