21 травня -День чаю

Цілющий і популярний напій святкує!

Міжнародний день чаю – неофіційне свято, яке відзначається щорічно 21 травня з ініціативи Організації Об’єднаних Націй від 21 грудня 2019 року.

Раніше це свято відзначалося 15 грудня у країнах-виробниках чаю (Індії, Шрі-Ланці, Непалі, В’єтнамі, Індонезії, Бангладеші, Кенії, Малайзії, Уганді і Танзанії).

Метою проведення Міжнародного дня чаю є привернення уваги суспільства і політиків до проблем продажу чаю, положення працівників чайних виробництв, а також популяризації цього напою у світі.

За китайською легендою, чай винайшов імператор Шен Нонг у 2737 році до нашої ери. Під час подорожі слуги скип’ятили імператору воду, щоб її очистити, і в посудину з кип’ятком випадково впали декілька листочків чаю. Напій так сподобався Шен Нонгу, що згодом став національною гордістю.

Традиційний нині чай завезли з Китаю до України в ХVII ст. Саме через Київ чай потрапляв до Європи. Спочатку його використовували як ліки, здебільшого в аристократичних колах, і лише з кінця ХVIII ст. стали вживати як тонізуючий напій. У ХIХ ст. чай став повсякденним загальновживаним напоєм. Кажуть, щодня у світі люди випивають три мільярди чашок чаю.

Слово «чай» (китай. «ча») перекладається як «молодий листок». Існує чотири види чаю: чорний, зелений, жовтий, червоний. https://www.youtube.com/watch?v=eJVdLs1WaHg

У 1904 році американець Томас Селліван, який торгував чаєм у Нью-Йорку, вирішив продавати його більш ефектно – в шовкових мішечках. А покупці по-своєму сприйняли ноу-хау. Вони не висипали чай з мішечків, а опускали їх в окріп. Так винайшли чай в пакетиках. Шовк змінили на дешевший матеріал, а випадковий винахід продовжує свій шлях.

У Китаї та Японії цей напій займає особливе місце, а його смакування перетворилося в окреме мистецтво – чайну церемонію.

В День чаю є чудова можливість згадати про тих, хто весь час працює над тим, щоб у нас на столі завжди був цей запашний напій.

Цікаві факти про чай – тут: https://ukr.media/culture/370466/