“Жінки Тернопільщини, що творять науку”: у книгозбірні Тернополя підготували слайд-панораму

Слайд-панораму “Жінки Тернопільщини, що творять науку” підготували в обласній бібліотеці для дітей. Вона складається із 25 слайдів про наших відомих науковиць. Про це розповіла Суспільному бібліотекарка книгозбірні Надія Нефедорів, яка працювала над репрезентацією.

“Назагал українське суспільство більше поінформоване про чоловіків, які розвивали науку. А ми вирішили популяризувати жінок-науковиць Тернопільщини, бо кожна з представлених нами відомих землячок зробила свій вагомий внесок у науку. Вони займалися науковою діяльністю в різні роки та в різних галузях: медицині, біології, філософії, філології”.

"Жінки Тернопільщини, що творять науку": у книгозбірні Тернополя підготували слайд-панораму

За словами Надії Нефедорів, її особливо вразила історія жінки-науковиці Софії Окуневської-Морачевської, яка народилася у 1865 році в селі Довжанка Тернопільського району. Вона – перша лікарка Галичини та Австро-Угорщини, яка почала використовувати променеву терапію в боротьбі з онкологічними недугами.

"Жінки Тернопільщини, що творять науку": у книгозбірні Тернополя підготували слайд-панораму

“До слова, Софія Окуневська також уперше в Західній Україні організувала курси для сестер милосердя, а згодом курси акушерок. Софія була дуже здібною, отримала дозвіл на складання іспитів за гімназійний курс, який відмінно склала при Львівській академічній гімназії. На той час це була справжня сенсація в Галичині, адже 1886 року її закінчило всього 13 дівчат. Про особливі здібності цієї жінки свідчило й те, що нею захоплювався Іван Франко та Василь Стефаник. Софія Окуневська також уклала словник української медичної термінології, співініціювала створення “Лікарської комісії”, яка стала першим профспілковим об’єднанням лікарів. У роки Першої світової війни лікувала українців в австрійських таборах”.

Один із слайдів присвячений нашій сучасниці Оксані Горин, яка народилася 1990 року в Зборові. Вона – докторка філософії в галузі біології. Вивчає вплив пестицидів і фармацевтичних відходів на риб. Авторка понад 70 наукових праць.

"Жінки Тернопільщини, що творять науку": у книгозбірні Тернополя підготували слайд-панораму

“Слайд-панорама містить інформацію та світлини про уже згадувану мною Софію Окуневську-Морачевську, Мілену Рудницьку, Любомиру Бойцун, Тетяну Бакалюк, Оксану Веретюк, Марію Братасюк, Лідію Гринів, Наталію Банадигу, Олену Венгер, Оксану Горин. Усі ці жінки мали різні долі, але їх об’єднує любов до науки та наполегливої праці. До слова, необхідну для роботи довідкову літературу я брала з Інтернету й Тернопільського енциклопедичного словника”, – каже бібліотекарка Надія Нефедорів.

До роботи над слайд-панорамою “Жінки Тернопільщини, що творять науку” також долучилися працівники сектору інформаційних технологій та електронних ресурсів Тернопільської обласної бібліотеки для дітей.

Нагадаємо, Міжнародний день жінок і дівчат в науці відзначають 11 лютого.

Автор Анжела Шова

Джерело : https://suspilne.media/382292-zinki-ternopilsini-so-tvorat-nauku-u-knigozbirni-ternopola-pidgotuvali-slajd-panoramu/?fbclid=IwAR1vNRUsMlgo_qU7Ih_eNqgR94eRsDZzJbjf0fEo7RHZ1e4NIMDf-aP2_YY