Шморгун Є. І.

Шморгун Євген

Шморгун Євген

 Євген Іванович Шморгун (нар. 15 квітня 1940 р., с. Новожуків, Рівненська область) – письменник, видавець, краєзнавець, громадський діяч.
Закінчив Дубенське медучилище, Рівненський педінститут. Працював фельдшером, журналістом, керівником Рівненського обласного літоб’єднання і відповідальним секретарем Рівненської організації Національної спілки письменників України. Багато пише для дітей та юнацтва.
Лауреат премій імені Лесі Українки, Володимира Кобилянського, Валер’яна Поліщука. Автор роману „Сніги непочаті” про середньовічну Волинь, повістей на античну тематику, оповідань та віршів про природу і рослинний світ Рівненщини.
Літературну діяльність розпочав на початку сімдесятих років, коли в журналі “Барвінок” з’явилося його оповідання “Грім”. Невдовзі виходять книжки для дітей: “Зелені сусіди” (1978), “Що шукала білочка”, “Дивосил-зілля” (1980), “Що сказав би той хлопчик” (1981), “Де ночує туман” (1984).
У 1989 р. львівське видавництво “Каменяр” випустило збірку “Вогник-цвіт”, а видавництво “Веселка” – повість про Гомера “Дорога до Іліона”.
Євген Шморгун разом з відомим травознавцем на просторах Полісся виявив рідкісні рослини, позначивши на карті місця, де вони збереглися, аби забезпечити їх захист. З подорожніх нотаток складалися книги, серед яких –„Мова зела” (про рослинну символіку України).
У 2007 р. у видавництві “Азалія” (Рівне) налагоджено випуск тритомника вибраних творів Є.Шморгуна. У 2008 році з’явився 3 том його творів. /1 том(486 стор.) базується на 7 книгах: “Забуті боги предків”, “Мова зела”, “Зелені сусіди”, “Ключ-трава”, “Казочки-розказочки”, “Тиха радість”; 2 том( 571 стор.) включає повісті “Дорога до Іліона”, “Не повтори мене”, роман “Сніги непочаті”, п’єсу “Кличу живих”, есе “Шість століть Велигорських”/.
Як редактор видавництва „Азалія” благословив у світ книги кількох десятків авторів,зокрема і молодих, відкрив нові імена на літературній карті області.
Був серед засновників літературно-краєзнавчого журналу „Погорина”, що його випускає Рівненська письменницька організація.
Як голова редакційно-видавничої групи з випуску серії книг „Реабілітовані історією” підготував понад 30 книг і брошур про складні сторінки в історії Західної України, долю маловідомих борців за незалежність України.

 

 Шморгун, Є. І.  Твори в трьох томах. Том 1 / Є. І. Шморгун. – Рівне: Азалія, 2007. – 488 с.

До першого тому творів українського письменника Євгена Шморгуна ввійшли оповідання із книг «Забуті боги предків», «Мова зела», «Зелені сусіди»,«Ключ-трава», «Тиха радість» та інших. Окремі оповідання відомі читачам із шкільних підручників.