Каденюк Леонід

28 січня 1951 року – в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області в родині вчителів народився Леонід Каденюк, перший космонавт незалежної України.

Мрія про космос в Леоніда Каденюка зародилася в 10 років, коли весь світ облетіла звістка про політ Юрія Гагаріна. І він зробив усе, щоб ця мрія стала реальністю: закінчивши середню школу зі срібною медаллю, вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, здобув диплом льотчика-інженера за спеціальністю «Пілотування і експлуатація літальних апаратів».

У 1976 році був оголошений набір до Загону радянських космонавтів у групу багаторазової космічної системи «Буран», і Леонід вирішив спробувати свої сили. Після тривалих фізичних і психологічних тренувань із 9000 претендентів було відібрано дев’ятьох. Каденюк – у їхньому числі.

Здобув другу вищу освіту, закінчивши в 1989 році Московський авіаційний інститут за спеціальністю «інженер-механік». Досконало знав різні типи космічних кораблів та літав більш ніж на 50 типах літаків різного призначення, здебільшого — винищувачах. Загалом провів у небі більше 2 400 годин.

Після розпаду Радянського Союзу постало питання, як бути далі, але він, не роздумуючи, вибрав Україну. У 1995 році увійшов до групи космонавтів Національного космічного агентства України. Коли з’явилася програма україно-американського космічного співробітництва і шанс на політ українця на борту американського космічного корабля, написав заяву про бажання взяти участь у конкурсі. І знову він став найкращим серед претендентів – це визнала як українська комісія, так і американська.

 

Каденюк, Леонід Костянтинович. Місія-Космос [Текст] / Л. К. Каденюк ;  ред. С. Каденюк, Г. Руденко. — Київ : Новий друк, 2017. — 515 с. : фот. – ISBN 978-617-635-102-3.

Книга “Місія – Космос” – емоційно насичена розповідь першого космонавта нашої держави, Героя України, кандидата технічних наук, народного депутата України четвертого скликання, Народного посла України, космонавта-випробувача, військового льотчика-випробувача 1-го класу, інженера-випробувача, генерал-майора ЗСУ Леоніда Костянтиновича Каденюка про політ у космос у 1997 році у складі екіпажу космічного корабля “Колумбія”, місія STS-87. Видання містить надзвичайно цікаві описи етапів полоту, портрети його учасників і роздуми автора про Всесвіт, місце в ньому планети Земля та відповідальність людини за її майбутнє.