Олені Пчілці – 175!
Олені Пчілці – 175! 😍
Перша жінка-академік, перша жінка-націоналістка, модниця і феміністка, у свій час видатніша за доньку Лесю Українку.
Звернімо увагу – у різних довідниках є різні дати народження письменниці: 26 червня, 17 липня (на могильній плиті) та 29 липня. Розібратись непросто. Ми зупинилися на даних ЕІУ (Енциклопедії Історії України).
Олена – бо так Ольгу повсякчас називали на Волині, а Пчілка, за однією з версій, – бо так лагідно кликав свою дружину-трудівницю Петро Косач, а за іншою – бо письменниця цікавилась пасічництвом й обожнювала спостерігати за бджолами. 🐝
Це одна з тих постатей, яких неможливо оминути на шляху оновленого розуміння, як саме складався літературний і культурний ландшафт України.
Навіть, як мати Лесі Українки, Олена Пчілка неабияк вплинула на українську культуру загалом і зокрема на жіночу літературу.
Надто вже невсипущою була натура Ольги Косач – Олени Пчілки, щоби вона задовольнилась лише хатніми справами й вихованням дітей. І надто вже сильно, ще навчаючись у Києві, вона перейнялася українською національною ідеєю. Аж настільки, що саме її – і то цілком правомірно – багато десятиліть потому Оксана Забужко назвала матір’ю українського націоналізму, а також «королевою-матір’ю» родини Косачів.
Хай діти не раз нарікали то на її владність, то на надмірну патетичність – саме те середовище, яке вона створила для своїх дітей, дозволило їм стати яскравими, непересічними діячками та діячами української культури. Показуючи приклад щирої відданості справі, патріотизму та невтомної роботи власним нащадкам, Олена Пчілка водночас робила те саме для цілої нації. І належно оцінити її внесок – завдання нашого та наступних поколінь.
Біографія «королеви-матері» насичена цікавими фактами.
Переконайтеся тут:
(Олена Пчілка: 10 цікавих фактів про маму Лесі Українки)
(Мати Лесі Українки і сестра Драгоманова: історія Олени Пчілки | Постаті)
(Письменники-ювіляри)