Факти про книги, яких ви ще не знали

Факти про книги, яких ви ще не знали: [найдавніші, великі і малі, дорогі і популярні, цікаве про крадіжки книг] // Шк. бібліотека. – 2016. – №1. – С. 57-58.

Книга донині залишається невичерпним джерелом знань багатьох поколінь, тому навіть в еру комп’ютерних технологій вона не перестає бути актуальною. Перегортаючи чергову сторін­ку роману чи енциклопедії, людина навряд чи замислюється над тим, яке розмаїття книжкової продукції існує в усьому світі і яка її історія.

НАЙДАВНІШІ

Книги існують не одну тисячу років. Про най­давніші з них відомо чимало фактів.

1. Спочатку основою для книг були глиняні таблички. Технологію нанесення символів на вологу глину з подальшим випалюванням при­думали 5000 років тому жителі Давньої Ме­сопотамії. Палітуркою таких книг служив де­рев’яний ящик, в який послідовно вкладалися таблички-сторінки.2. Найстаріша рукописна книга, виконана на папері, — це папірус Прісса, що зберігається в Національній бібліотеці Парижа. Його приблиз­на дата написання – 3350 рік до н. е. Його знай­шов у гробниці міста Фіви орієнталіст Еміль Прісс, на честь якого і назвали папірус.

3. Найдавнішою друкованою книгою, викона­ною на японському папері методом ксилографії, вважається текст буддійського ченця Уніша Віджая «Дхарану-сутрі». Вчені припускають, що вона була створена приблизно в 704-751 р. н. е. Її розміри становлять 8 X 630 см. Трохи пізніше, 11 травня 868 року, таким же способом була ство­рена друга друкована книга – переклад книги «Алмазна сутра» від Кумараджіви.

4. Першою друкованою книгою, виготовле­ною за допомогою книгодрукарського верста­та, стала Біблія Гуттенберга, видана в 1454 році в німецькому Майнці. Замість колишньої фарби для ксилографії була застосована нова, з додаванням міді, свинцю і сірки: саме тому рядки виходили з красивим синюватим відливом.

5. Перша друкована книга, дата випуску якої точно відома, – Псалтир. Її створили 14.08.1457 німецькі майстри Фауст і Шеффер. Першою ж російською друкованою книгою з достеменно відомою датою випуску став «Апостол». Вона побачила світ 1 березня 1564 р. завдяки ста­ранням Івана Федорова. 50 примірників книги були створені за допомогою дерев’яних дощок та шрифту, в основу яких ліг московський по-луустав XVI століття.

ВЕЛИКІ Й МАЛЕНЬКІ
Книги здатні дивувати не тільки своїм змістом, а й розмірами. Ось найцікавіші рекорди:
1. Найгабаритнішою вважається «Найбіль­ша книга для малят» російського видавництва «ІН». На її чотирьох аркушах розміщено всього 12 віршів, однак її розміри вражають: ширина видання — 3 м, висота — 6 м, а вага велета — 492 кг. Книгу, видану у 2004 році, можна пе­ренести за допомогою 15 дорослих чоловіків, а транспортування її можливе тільки на спеціаль­ній вантажівці, призначеній для перевезення будівельних панелей;2. Найбільшим рукописним твором є Гігантсь­кий кодекс, закінчений приблизно в 1230 році. Довжина книги — 92 см, ширина — 50 см, товщи­на – 22 см, а загальна вага перевищує 75 кг. Пи­салася ця книга чеським ченцем понад 30 років;

3. Найкрихітнішою книгою вважається видан­ня, що має розмір 0,07 X 0,1 мм. Ця книга – діти – ще канадських фізиків Каванаг і Янга, і її можна прочитати виключно під потужним мікроскопом. Основою книги стали керамічні таблички, а самі букви наносилися пучком іонів гелію. До цього рекорд належав книзі «Хамелеон» А. П. Чехова. Її розміри – 0,9 X 0,9 мм, у книги 30 сторінок по 11 рядків на кожній, є навіть три ілюстрації;

4. Найбільшою публікаційною роботою вважається видання парламентських документів Великої Бри­танії. Звід складається зі 112 томів і має вагу понад З тонни. Найбільшим словником є Німецький слов­ник, складати який в 1854 році взялися брати Грімм. Роботу вдалося закінчити вже іншим укладачам в 1971 році. Словник виданий у 33 томах, а вся інфор­мація, в ньому розміщена, — на 34519 сторінках.

ДОРОГІ І ПОПУЛЯРНІ

1. Найбільший творчий здобуток у письменни­ка Лопе де Вега, що склав 1800 віршованих п’єс.

2. Найдорожчою книгою вважається Кодекс Лестера, куплений Біллом Гейтсом за ЗО 800 000 доларів. Ця книга складається з 72 сто­рінок і містить наукові ідеї та малюнки вели­кого Леонардо да Вінчі. Трохи менше коштує Біблія Гуттенберга – 25 млн. доларів.

3. Книга, яка має найбільшу кількість ви­дань, – Біблія. За приблизними підрахунками, у світі продано 3 900 000 000 її копій.
У п’ятірку найбільш видаваних книг увійшли цитати Мао Цзедуна, «Гаррі Поттер», «Воло­дар Кілець» і «Алхімік» П. Коельо. Правда, під час складання рейтингу не був врахований Коран.

 

МАЛОВІДОМІ ФАКТИ

1. «Аліса в країні чудес» було заборонено в Китаї через наявність у книзі звірів, які розмовляють.

2.  Дж. Р. Р. Толкін друкував усю трилогію «Во­лодаря перснів» двома пальцями.

3. У «Казках 1000 і 1 ніч» Аладдін спочатку був китайцем.

4.  Бібліотека Гарвардського університету збері­гає чотири юридичні книги, написані на людсь­кій шкірі.

5.  У книзі «Подорожі Гул лівера» описано розмір і швидкість обертання місяців – супут­ників Марса за 100 років до того, як це зробили астрономи.

6. «Пригоди Тома Сойєра» – перша книга, текст якої був набраний на друкарській машинці.

7.  Книги про Гаррі Поттера майже повсюдно заборонені в Америці через «пропаганду окуль­тизму, язичництва і заперечення християнських цінностей».

8. «Вінні-Пух» був спочатку заборонений в Аме­риці, Туреччині та Великій Британії. Тут зіграло роль не тільки наявність тваринок, що розмов­ляють, а й той факт, що малюк П’ятачок викли­кав негативну реакцію у мусульманської частини читачів.9.  Шерлок Холмс частіше за інших літера­турних персонажів ставав героєм кіно і теле­серіалів.

10.  Твір «Робінзон Крузо» вважають першим ан­глійським романом. До речі, роман про пригоди Робінзона має продовження, в якому герой тер­пить аварію корабля біля берегів Південно-Східної Азії та змушений добиратися до Європи через всю Росію. Зокрема, він протягом восьми місяців перечікує зиму в Тобольську.

11. Перша рукописна Біблія (з моменту винаходу друкарського верстата) була написана за 12 років і коштує зараз 8 млн. доларів.

12. Найпопулярнішим письменником усіх часів і народів є Агата Крісті. Її детективи друкуються на 44 мовах світу.

13. Барбара Картленд, найбільш плідний автор за версією «Книги рекордів Гіннеса», писала по роману кожні два тижні.14. Першим романом в історії вважається япон­ська «Повість про Ґендзі» (близько 1007 року), ав­торство якої приписується Мурасакі Сікібу, дамі при дворі імператриці Сьосі.

15. В’язнями Бастилії були не тільки люди. Од­ного разу її в’язнем стала знаменита Французь­ка енциклопедія, складена Дідро і Д’Аламбером. Книгу звинувачували в тому, що вона завдає шко­ди релігії та суспільній моралі.

16. Творчість одного з популярних сучасних авторів – Паоло Коельо – повністю заборонена в Ірані. А чому, місцева влада так і не спромоглася пояснити.

ЦІКАВЕ ПРО КРАДІЖКИ КНИГ

На початку або в кінці книги писали закляття або лайку:

«Хто хотів би цю книжку віддалити з цього місця, той буде мати зі мною справу перед Божим судом. Хай ця книга перебуває в цій бібліотеці вічно, а хто її візьме, хай буде проклятий, хай буде засуджений на невгасимий вогонь і хай точить його невсипущий черв’як».

«Хто би мав сю книгу вкрасти, тому сім літ свині пасти».

Цей список дивовижних фактів свідчить про одне: книжковий світ унікальний — і тим при­вабливий для кожної людини. Саме книги передавали і накопичували великі знання, якими кори­стується людство зараз.