Видавнича діяльність / 2010 / "Нагороджена долею"

*** Вітаємо вас на нашому сайті ***
 

 
“Якщо ще такого не було на світі, то нехай буде, щоб темна, неосвічена селянка та й стала художником...” Так про себе казала відома українська художниця, уродженка села Богданівка, що на Київщині - Катерина Білокур. Саме про неї піде мова в цій попереджувальній довідці. Згадаймо цю мужню, талановиту майстриню пензля!
Попереджувальна довідка складена на основі книг та газетно-журнальних статтей, які є у фонді обласної бібліотеки для дітей. В межах розділів матеріал розміщено в алфавітному порядку.
Довідка адресується учням загальноосвітніх шкіл та шкіл мистецтв, працівникам дитячих бібліотек, вчителям та всім шанувальникам творчості Катерини Білокур.

Матеріал підготувала: Карпич О.О.
Комп'ютерний набір: Карпич О.О.
Відповідальна за випуск: Новіцька Н.С.
 
Ой як радісно, як є
можливість кожного дня
працювати: не почувається ні
старість, ні самотність, бо з-під
вашого пензля кожного дня на
полотні виростає щось нове,
прекрасне і чудове...

Катерина Білокур
 
Є на карті України мальовничий куточок, що славиться своєю вишуканою красою. Це село Богданівка на придніпровській Київщині. Серед його квітучих просторів 7 грудня 1900 року у день святої Великомучениці Катерини народилася дівчинка. І, як свята посестра, вона страждала все життя. Але в часи натхнення, осяяння підносилася душею високо, аж туди, де владарюють лише обранцям доступні гармонія і краса.
Змалку захопилася малюванням, яке нарекла святим. З її волі зацвітали водночас півонії та чорнобривці, півники та жоржини, збігалися до гурту лугові, польові та садові квіти і під її чарівним пензлем з нетривкого свого буття перебиралися до безсмертного раю.
А чи можна повірити, що Катерина Білокур не знала ні шкіл, ні академій?! Її школами та академіями були жорстокі будні та власний талант.
Самотужки опанувала грамоту, потай від батьків вимальовувала перші картини вуглиною на домотканному полотні. Коли їй сказали, що для неї, неписьменної сільської жінки, стати художником просто неможливо, то від неї почули: “Якщо ще не було такого на світі, то нехай побуде і таке...” І чаклувала над фарбами і полотном. Наділена від природи високим художнім смаком Катерина закоханими очима вдивлялася в навколишній світ. Вона не копіювала його, а оспівувала поетично та самовіддано.
У житті вона була непередбачуваною, воістину не од світу цього жінкою. Добре ткала, вишивала, славилася кравчинею, грала у драматичному гуртку. Вона виборола неможливе — самотужки виростила з себе Художника. І хоча все життя прожила у рідному селі, та картини її знають нині у всьому світі.
Художниця К.Білокур виявила неабиякий талант і тоді, коли бралася за перо. Про це свідчать її літературні спроби: оповідання, казки, епістолярна спадщина, описи природи.
Цінними є перекази Катерини про старовинні свята та обряди, записи народних пісень. Ще за життя, страждаючи від того, що рідні не дозволяють їй займатися малярством, відчуваючи холодну байдужість односельців, писала у листах до друзів: “Живу нещасливо: як не буйний вітер збива, так дощем полива, то снігом очі засипає, то ожеледдю життєву путь-доріженьку заливає”.
На початку 1961 року вона тяжко захворіла і 10 червня цього ж року померла. А нам залишилися її картини, її квіти- діти, більшість яких знаходиться в Київському державному музеї українського народного мистецтва.
Схиляємо низько голови перед великим талантом, перед жінкою-художницею, перед Катериною Білокур, яка для нас творила красу й залишила нам безцінний спадок своїх
надбань, в яких є сила, віра, надія і любов.

Сонячний і беззахисний талант
(твори Катерини Білокур)
Квіти в городі (1952)


            
                                                                                                           
       Квіти за тином (1935)                                                                     Жоржини (1952)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                      
                                             
                                         Богданівські яблука (1958-1959)
                                              
                        
     
                  
Натюрморт                                                                                             Натюрморт
    з колосками і глечиком                                                                                   (1960)
           (1958-1959)                                                                                                      


                 

                     
        
Квіти на голубому тлі                                                                  Мальви 
       (1942-1943)                                                                                (1950)


      

 


                                                             Пам'ятник Катерині Білокур в Яготині      
 Катерина Білокур
Скульптор
Кальченко Г.Н.
І пензлем чарівним, і словом високим світ подивувала

(матеріали про К. Білокур на сторінках книг)Барви рідної землі [Текст]: Катерина Білокур (1900 — 1961) // Мельничук, Г. 1000 незабутніх імен України / Г. Мельничук. — К., 2005. — С.213 — 215.

Білокур Катерина Василівна [Текст] // Шаров І.Ф. 100 видатних імен України / І.Ф. Шаров. — К., 1999. — С.33 — 37.

Білокур Катерина Василівна [Текст]: українська майстриня народного декоративного живопису // Провідники духовності в Україні. — К., 2003. — С.617 — 618.

Білокур Катерина Василівна [Текст] // Мистецтво України: біогр. довід. / упоряд. А.В. Кудрицький, М.Г. Лабінський. — К., 1997. — С.64.

Білокур Катерина Василівна (1900 — 1961) [Текст] // Шаров І.Ф. Художники України: 100 видатних імен / І.Ф. Шаров. — К., 2007. — С.40 — 44.

Ікони не нашого часу [Текст]: [про К. Білокур] // Позняк, Н. Українські вісники / Н. Позняк, О. Хоменко. — Тернопіль, 2008. — С.15 — 18.

Катерина Білокур [Образотворче видання]: альбом.— К.: Мистецтво, 1972. — 70 с.: іл.

Катерина Білокур очима сучасників [Текст]: спогади, есеї, розвідки, матеріали з архіву художниці / упоряд. М. Кагарлицький. — К.: Томіріс, 2000. — 432 с.: іл.

Катерина Білокур (1900 — 1961рр.) [Текст] // 100 видатних українців. — К., 2006. — С.416 — 421.

Катерина Білокур (1900 — 1961) [Текст]: майстер народного декоративного живопису // 100 найвідоміших українців.— К.,2002. — С.516 — 522.
 
 
Чарівниця з Богданівки

(матеріали про художницю на сторінках періодичних видань)Ваня, Г. Дивосвіт любові [Текст]: естетичний ідеал Олександра Довженка та Катерини Білокур: [урок-семінар в 11-му класі] / Г. Ваня // Українська мова та література. — 2000. — №43. — С.6 — 7.

Гойденко, О. Нагороджена долею [Текст]: 7 грудня 1900 року народилася Катерина Білокур / О. Гойденко // Порадниця. — 2006. — 7 грудня. — С.1,3.

Гойденко, О. Талантом врятована [Текст]: [творчість К. Білокур і людські душі] / О. Гойденко // Порадниця. — 2009. — 12 березня. — С.1,2.

Горова, Д. Буйна [Текст]: минуло 105 років від дня народження Катерини Білокур / Д. Горова // Україна молода. — 2005. — 14 грудня. — С.10.

Гуляєва, Л. Бесіда за картиною української народної художниці Катерини Білокур “Квіти за тином” [Текст] / Л. Гуляєва // БВДС. — 2003. — №1 — 2. — С.74 — 76.

Заєць, В. Листи великої одержимиці [Текст]: [про книгу письменника М. Кагарлицького “Листами, мов зорею засвітилася” про К. Білокур] / В. Заєць // Культура і життя. — 2008. — 21 травня. — С.6.

Заєць, В. І приходять мальви на поклін... [Текст]: до 105 річниці з дня народження Катерини Білокур / В. Заєць // Культура і життя. — 2006. — 25 січня. — С.2.

Калюжна, І. Світ Катерини Білокур [Текст] / І. Калюжна // Українська мова та література. — 2006.— №45. — С.17 — 21.

Катрусині квіти [Текст]: Ірен Роздобудько про дитинство видатної української художниці Катерини Білокур // Малятко. — 2008. — №7.

Кащук, Н. Чарівниця з Богданівки [Текст] / Н. Кащук // Українська мова та література. — 2000. — №43. — С.7.

Квітка, що пробила камінь [Текст]: велика художниця очима сучасників: [Катерина Білокур] // Культура і життя. — 2006. — 25 січня. — С.2.

Лобчук, О. Складання твору за художньою картиною [Текст]: [К. Білокур “Соняшники”] // Початкова школа. — 2003. — №3. — С.18 — 21.

Логінов, А. Чарівниця з Богданівки [Текст]: [сценарій, присвячений К.В. Білокур] // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. — 2001. — №3. — С.40 — 42.

Мисевич, М.І. Катерина Білокур із сузір'я найславетніших [Текст] / М. І. Мисевич // Шкільна бібліотека. — 2005. — №10. — С.12 — 14. — (Позакласний захід).

Пензлем чарівним і словом високим світ подивувала... [Текст]: [про садибу-музей Катерини Білокур в Богданівці] // Краєзнавство. Географія. Туризм. — 2010. — №8 (лютий). — С. 3 — 4.

Петрушенко, М. Край Катерини Білокур [Текст] / М. Петрушенко // Урядовий кур'єр. — 2009. — 29 серпня. — С.9.

Подоляка, В.Д. Її гіркий і солодкий хрест [Текст] : Катерина Василівна Білокур: [сценарій] / В.Д. Подоляка // Шкільна бібліотека. — 2008. — №10. — С.99 — 101.

Проскурова, С.А. Чарівний світ Катерини Білокур [Текст] : [урок читання] / С. А. Проскурова // Розкажіть онуку. — 2001. — №43 — 44. — С.38 — 39.

Савченко, Л.М. Катерина Білокур (1900 — 1961) [Текст] / Л. М. Савченко // Мистецтво в школі. — 2009. — №5 (травень). — С.14 — 20.

Сушкевич, Б. Дивосвіт Катерини Білокур [Текст] / Б. Сушкевич // Вільне життя. — 2007. — 17   березня. — С.7