Скарбничка методиста / Сценарії бібліотечних заходів / "Створення і презентація свого родоводу"

*** Вітаємо на нашому сайті! ***
Матвійчук, О. Є. Створення і презентація свого родоводу / О. Є. Матвійчук // Шкільна бібліотека. - 2016. - №5. - С. 32-33.

Родовід - походження, послідовність, історія поколінь певного роду.
Вислів «вести рід» тлумачиться у значенні бути нащадком кого-небудь, походити від когось.
Історична наука, що вивчає історію родів або родословну окремої людини, називається гене­алогією. Найчастіше інформацію про родовід оформлюють у вигляді родинного дерева. Рід - це справді дерево, має коріння - покоління минулого, стовбур - сьогодення і гілочки - наступні покоління.
Спілкуючись з іншими людьми, завжди ці­каво дізнаватись про їхні інтереси, захоплення, місце та умови проживання, звідки походить їх рід. А що можеш розповісти про себе своїм но­вим знайомим, друзям ти? Хто твої предки, яке минуле вашої родини, як в майбутньому уник­нути помилок минулого і правильно вибудувати своє життя? Відповіді на ці питання ти зможеш дізнаватись заповнюючи книгу свого роду. Ко­жен з нас має дати світові найкраще з того, що вклав у нього весь рід.

І засміялась провесінь: Пора!
За Чорним Шляхом за Великим Лугом -
дивлюсь: мій прадід, і пра-пра, пра-пра -
Усі ідуть за часом, як за плугом.
Ліна Костенко
ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА З ВИВЧЕННЯ ІСТОРІЇ СВОЄЇ СІМ’Ї

Методи дослідження родоводу:
 • історичний (історичні дані про рід, роки, точні дати, справжні факти, а не легенди);
 • біографічний (збір інформації про предків, де жили, чим займались, цікавились);
 • інформаційний (бесіда, інтерв’ю, опитування старших поколінь родини, аналіз зібраних даних ).
Робота зі створення свого родоводу складається з декількох етапів:
 • Бесіди, спілкування з рідними, батьками, старшими сестрами чи братами, бабусями, праба­бусями, дідусями, прадідусями, дядьками, тітками, сусідами, іншими родичами та знайомими. Найбільш уважно потрібно записувати прізвища, імена, по-батькові, прізвиська предків.
 • Запис спогадів старшого покоління у зошит чи альбом, на диктофон, збирання фотографій, їх підписів, якщо є, щоденників, документів, листів, аудіо-, кінозаписів.
 • Складання всіх матеріалів у папку (домашній архів).
 • Запис своїх власних спогадів про батьків, дитинство.
 • Оформлення записів у певній послідовності, використання схем, таблиць, доповнення таких матеріалів по можливості своїми ілюстраціями.
 • Перенесення накопиченої інформації в електронну форму, сканування фотографій. Збережен­ня такої інформації в певній папці.
Існує багато варіантів оформлення родинного дерева:
 1. Можна представити дерево свого роду малюнком на папері.
Найчастіше родовідне дерево зображують у вигляді дуба, пальми, куща винограду чи троянди, які цінують за довговічність, красу крони і деревини, плоди і квіти. Символічно всі ці ознаки пе­реносились на представників роду.
 1. Зображують родинне дерево схематично у вигляді таблиці, старовинного сувою (скрученого у трубку паперу). Зовсім по-іншому виглядає оформлення родоводу у вигляді кола. Коловий родовід дає можливість бачити свої головні родові корені, праворуч по батьковій лінії, ліворуч по материнській.
 2. В минулі часи існувала традиція вишивання дерева родоводу на рушнику. Найчастіше дерево роду зображали п’ятьма гілками, нижні гілки символізували дальших предків - прадіда, праба­бу, які уже померли, тому гілки схилені донизу. Інші три гілки, тягнулися вгору, символізували дідів, батьків та дітей. На цих гілках можна вишивати ягідки, вусики і плоди. Такі вишивки - рушники є оберегами свого роду.
Яскравий зменшений варіант родовідного дерева, оформлений в рамочку, може стати гарним подарунком твоїм рідним.
Робота по створенню свого родинного дерева не потребує халатного відношення, але уважності, відповідальності. Варто уявляти себе при цьому
(і це так дійсно є) дослідником, матеріали якого чекають у майбутньому. Якщо робота зі створення родовідного дерева тебе зацікавила, ти можеш її продовжити у вигляді складання книги історії твоєї сімєї. Найповніше дослідження родоводу можна представити у вигляді книги роду.

Пропонуємо зразки складання родознавчих досліджень.

Я - моя історія (яскраві спогади з дитинства, мої подорожі, мрії)


Мої корені:
 • Мої батьки (імена, прізвище, дати народження, рід мами і тата, де жила родина, як звався рід, хто за спеціальністю мама і тато, де працюють);
 • Мої рідні (брати, сестри);
 • Мої дідусі, бабусі;
 • Мої дядьки, тітки, їхні діти.
Родинні фотографії

Родинний календар
(січень-грудень, дати народження)

Про моїх предків (географія проживання моїх родичів в Україні і світі (де жили мої предки: село, місто, можна зобразити це на карті, зробивши поміт­ки різними кольорами, в майбутньому ти зможеш відвідати ці місця, з якими пов’язана історія твоєї сімї, познайомитись з родичами або провідати їх, за­знач, з якого часу твоя сімя живе в Києві і на Київщи­ні); правила мого роду: заборони, легенди, бабусині рецепти, родинні лікувальні рецепти, характерні риси мого роду (наприклад, кремезні, працьовиті).

Те, що мене поєднує з моїми коренями
(тради­ції, мова, віра, пісні мого роду, наші реліквії (карти­ни, прикраси, одяг, предмети домашнього вжитку).

Крім дерева родоводу цікаво було б спробувати створити герб своєї сім'ї, дослідити історію своєї родини в історії міста (села), в якому живеш.

Родинами летять птахи у вирій
коріння дереву життя дає,
отак і ми весь шлях земний повинні
не забувати рід і хто ми є.
Скачати