Архів документів / Надходження (архів) / Нові надходження за 2016 р. / Квітень 2016 / Література для дітей середнього та старшого шкільного віку

*** Вітаємо на нашому сайті! ***
Воля, О. Завірюха: повість / Олесь Воля; худож. Микола Пшінка. - К.: Веселка, 2013. - 192 с.: іл.

У повісті «Завірюха» сучасного українського письменника Олеся Волі змальовані події 30-х років минулого століття. Через долю однієї родини показана трагедія усього українського селянства, аналогів якій немає у світовій історії.
Олесь Воля зосереджує увагу на головному: правді життя, розкритті внутрішнього світу своїх героїв, які за щонайнещадніших і нещадимих обставин зберігають гідність, совість, милосердя.
Ковтун, А. Вода й вогонь в українських легендах та віруваннях / Алла Ковтун; фото В. Говорухи, О. Іванова. - Вид. перше. - К.: Успіх і кар'єра, 2015. - 144 с.: іл.

Збірка тематичних українських легенд та давніх вірувань про найважливіші речі в житті людини — воду та вогонь. Культ води й вогню існував у міфології всіх народів. Це абсолютно логічно, адже саме життя прадавньої людини протікало поблизу водойм: річок, ставків, озер, а життєдайний дощ — щедрий дар неба — обіцяв майбутній достаток. Вони вважали, що перший вогонь також упав із неба як знак прихильності до людини Сонця — цього наймогутнішого бога в уяві древніх слов’ян.

Коляда, І. А. Пилип Орлик / І. А. Коляда, С. Ю. Коляда О. Ю. Кирієнко; худож. - оформлювач Є. В. Вдовиченко. - Х.: Фоліо, 2015. - 121 с.: іл.

Впродовж багатьох років ім'я Пилипа Орлика таврувалось як зрадника українського народу і пов'язувалось із постаттю І. Мазепи. В офіційній дореволюційній та радянській історичній літературі його згадували дуже мало. Ставши гетьманом, уклав зі старшиною і представниками запорожців угоду, яка дістала назву «Пакти і конституція прав і вольностей Запорозького Війська», яку пізніше називали «Конституція Пилипа Орлика» та «Бендерська Конституція». Документ складався зі вступу й 16 статей, у яких проголошувалася незалежність України від Московії та Речі Посполитої. Проголосивши Україну фактично незалежною республікою, «Конституція Пилипа Орлика» стала найвищим досягненням тогочасної політичної думки не тільки в Україні, а й у Європі.


Литовченко, Т. Фатальна помилка: авантюр. - іст. роман / Тимур Литовченко, Олена Литовченко; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. - Х.: Факт, 2015. - 319 с.: іл.
 

Роман «Фатальна помилка» присвячено 355-й річниці Конотопської битви та трагічній загибелі полковника Юрія Немирича — мрійника, романтика, авантюриста, україн­ського інтелектуала XVII століття, відомого благодійника, адепта європейського вибору. Адже ще 355 років тому Ук­раїна мала цілком реальний шанс стати справжньою, як для XVII століття, європейською державою — незалежною, міцною і прогресивною.

Державою православною, але без несамовитої азійської дикості Московського царства, з модерновою системою державного управління — на відміну від Речі Посполитої, де сейм міг обрати слабкого безвіль­ного короля і де час від часу наставали періоди безкоролів’я.

Лущик, П. Тамплієри короля Данила: роман / Петро Лущик; худож. - оформлювач Л. П. Вировець. - Х.: Фоліо, 2015. - 286 с.: іл.

XIII століття. Папа Римський Інокентій IV відправляє до галицького князя Данила Романовича свого посла. Охороняти важливу особу доручено загону воїнів-тамплієрів на чолі з командором Гійомом де Пардо.
Храмовникам доведеться вступити у сутичку не лише з монголами, що захопили руські землі, але й зі своїми одвічними суперниками госпітальєрами і навіть з ассасинами.
Мицик, Ю. Св. Петро Могила / Юрій Мицик; худож. - оформлювач О. Міванова. - Х.: Бібколектор, 2015. - 119.: іл.

Петро Могила належить до тих людей, чиї імена символізують відродження нації. Біля витоків прославленої далеко за межами України Києво-Могилянської академії поряд з іншими культурними діячами XVII ст. стоїть і Петро Симеонович Могила.
Рутківський, В. Джури і підводний човен: роман / Володимир Рутківський; мал. М. Паленка. - Кн. 3. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2015. - 336 с.: іл.

У цьому романі Володимир Рутківський знову постає блискучим оповідачем і чарівником слова.
На тебе, любий читачу, чекають неймовірні пригоди, шалені звитяги і нові відкриття. Разом з героями роману ти оборонятимеш Київ, перепливеш неприступні дніпровські пороги, розвідаєш таємниці підземної Хортиці, штурмуватимеш Очаківську фортецю. Ти також дізнаєшся, як Санько допоміг Грицикові стати непереможним воїном-характерником, чому Демко Дурна Сила знову змінив своє прізвисько, і як Телесикові з Чорториєм вдалося винайти підводний човен і перепливти на ньому Чорне море. А небезпеки… На те вони й небезпеки, аби їх долати. 

Самі про себе: Автобіографії українських митців 1920-х років / упоряд. Раїса Мовчан. - К.: Кліо, 2015. - 640 с.

Якими бачили чи хотіли показати себе діячі Розстріляного відродження? Про це розкаже добірка автобіографій письменників, літературознавців та художників перших десятиліть минулого століття – у книжці «Самі про себе. Автобіографії українських митців 1920-х років» від видавництва «Кліо».
Тома, Л. Данило Апостол / Л. Тома; худож. - оформлювач Є. В. Вдовиченко. - Х.: Бібколектор, 2015. - 88 с.: іл.

Данило Апостол (1654—1734), ставши гетьманом Лівобережної України у скрутний для країни час, незважаючи на свій більш ніж поважний вік (73 роки), зумів залишити помітний слід в історії України: саме за його петицією Анна Іоаннівна у так званих «Решительных пунктах» підтвердила – хоч і обмежену – козацьку автономію. Не маючи змоги вести самостійну зовнішню політику, Апостол кинув усі сили на піднесення економіки, взявся за викорінення корупції, впорядкування земельних відносин. І, звичайно, старий гетьман постійно зміцнював безпеку України: за часів його правління будується Українська оборонна лінія від Дніпра до Сіверського Дінця, завдяки його сприянню в Україну повертаються запорозькі козаки і засновують Підпільненську Січ.


Чемерис, В. Ярославна: роман - есе / Валентин Чемерис; худож. - оформлювач о. д. Кононученко. - Х.: Фоліо, 2015. - 508 с.: іл.

Ярославна — одна з найвидатніших постатей Київської Русі, донька галицького князя Ярослава Осмомисла й жінка князя Ігоря Святославовича. Відомі й невідомі перипетії її життя та любові вже дев’ять століть хвилюють всіх, хто не байдужий до історії рідної країни.
А взагалі-то «Ярославна» — це роман про княжі міжусобиці, що колись підірвали Русь і загрожують Україні зараз, це розповідь про віковічну боротьбу з кочівниками. Саме тому роман Валентина Чемериса переповнений динамічних і бурхливих пригод, пов’язаних з походом князя Ігоря. Автор скористався жанром роману-есе, що дозволяє позбутися традиційних обмежень і рамок, і виклав своє бачення тих далеких подій.