Книгоманія / Улюблена книга відомих тернополян / Інтерв'ю з Ярославом Омеляном

*** Вітаємо на нашому сайті! ***
                                                             
Народився 1 січня 1929 р. у с. Мшані, нині Городоцького району Львівської області.
Ярослав Омелян навчався у Львівському училищі прикладного мистецтва (1947—1948) і Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва (1948—1950). У 1950 р. разом із мамою був депортований на вічне поселення в Іркутську область (нині — Російська Федерація). У 1959 р. одержали дозвіл повернутися в Україну без права проживання у Львівській області, замешкали в Тернополі.
Закінчив Львівський поліграфічний інститут (1969). Працює в галузі станкового й прикладного мистецтва, графіки, плаката, акварелі, рисунка. З 1969 р. — учасник збірних виставок у Києві, Львові, Тернополі (Україна), Москві, Пензі (Російська Федерація), Слівені (Болгарія), Варшаві, Вроцлаві, Кракові, Познані (Польща) та ін. Персональні виставки в Тернополі (щорічно від 1969), Кременці (1979), Львові (2004), Бережанах, Збаражі. Твори Я. Омеляна експонувалися в музеях і картинних галереях України та зарубіжжя: Пенза (Російська Федерація) і Клівленд (США). Автор портретів Т. Шевченка, І. Франка, Леся Курбаса, С. Крушельницької, Б. Лепкого та інших, серії естампів, зокрема присвячених 450-річчю Тернополя (1990), понад 300 ексліб-рисів (виставки екслібрисів) у Тернополі (2002, 2004 та Львові 2004). Проілюстрував майже 60 книг. Видав комплект листівок: «Архітектура Тернополя в естампах» (2004) і вісім каталогів власних робіт (1974—2007).
Ярослав Омелян — член НСУ, лауреат премії ім. братів Лепких (1994), переможець Всеукраїнського конкурсу екслібрисів ім. братів Лепких (1997), почесний член Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка (1999), удостоєний звання «Людина року» (Тернопіль, 2002), подяки Президента України (2005). Нагороджений ювілейною відзнакою з нагоди 100-річчя від дня народження генерал-хорунжого Романа Шухевича, Головного командира УПА, провідника ОУН (2007). У 2008 р. йому присвоєно звання «Заслужений художник України».
Ярослав Омелян бере активну участь у громадському й політич-ному житті Тернопільщини. Делегат 1 та 2 з’їздів Народного руху України (1989 р. та 1990 р. у м. Києві).
 
Інтерв'ю з Ярославом Омеляном

Бібліотекар: Чи пам’ятаєте Ви свою першу улюблену книгу?

Пан Ярослав: Книга «Дзвіночок»
 
Бібліотекар: Вибір книги для читання був Ваш особистий, чи може хтось допомагав Вам у цьому?

Пан Ярослав: Допомогли батьки, читав в польській школі.

Бібліотекар: Чи був у Вас улюблений літературний герой. чому саме цей? Чи ставили Ви себе на його місце? Може, траплялося так, що Ви хотіли змінити щось у сюжеті книги?

Пан Ярослав: Довбуш, Б. Хмельницький, С. Бандера, Р. Шухевич, Богун, Т. Шевченко.

Бібліотекар: З яким кольором веселки у Вас асоціюється книга? І чому?

Пан Ярослав:  Чорним кольором, це основа кожної книги.

Бібліотекар: Зараз Ви стали дорослим, чи дружите Ви з бібліотекою?

Пан Ярослав: Вічна дружба з бібліотеками.

Бібліотекар: Якщо у Вас з’являється вільний час, як Ви його використовуєте?

Пан Ярослав: Читати книги, але вільного часу в мене дуже мало.

Бібліотекар: На Вашу думку, чи потрібна книга у житті людини?

Пан Ярослав: Книга обов’язково потрібна, книга – джерело знань, книга має бути з людиною скрізь.